Πανηγυρική πρόκριση στην τελική φάση του Eurobasket 2021, που συνδιοργανώνουν οι Ισπανία και Γερμανία, πήρε η Εθνική Ελλάδος μπάσκετ Γυναικών στη «φούσκα» της Λιουμπλιάνας.

Ένα «γκολ-φάουλ» της Μαριέλας Φασούλα στα 12΄΄ για τη λήξη του αγώνα με τη Βουλγαρία, διαμόρφωσε το τελικό 73-55, για την 6η και τελευταία αγωνιστική του Α’ ομίλου των προκριματικών, και με την πολυπόθητη διαφορά (+18) η «γαλανόλευκη» προκρίθηκε με ρεκόρ 4-2 ως μία από τις πέντε καλύτερες δεύτερες ομάδες των προκριματικών.

Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα μπήκε αποφασισμένο για την πρόκριση στο δεύτερο ημίχρονο, και περιορίζοντας τη Βουλγαρία στους 9 πόντους στην τρίτη περίοδο εξασφάλισε στο 30΄ μία διαφορά 10 πόντων (42-52), βάζοντας τις βάσεις του θριάμβου. Με το… μαχαίρι στο στόμα, οι Ελληνίδες διεθνείς συνέχισαν την πιεστική άμυνα και με το πόδι κολλημένο στο γκάζι στην επίθεση, βρέθηκαν στο 39΄ στο +15 (55-70).

Λάθη και αστοχία απομάκρυναν το όνειρο προσωρινά για την Εθνική, που χρειαζόταν το +18, με την Φασούλα όμως να στέλνει την ομάδα στον έβδομο ουρανό, όταν στα 12΄΄ για τη λήξη άρπαξε το επιθετικό ριμπάουντ, μετά από άστοχο τρίποντο της Παυλοπούλου και με γκολ-φάουλ που κέρδισε από την Ζλατάνοβα, διαμόρφωσε το τελικό 73-55! Η Ελληνίδα σέντερ κέρδισε επάξια τον τίτλο της MVP της αναμέτρησης, με 16 πόντους και 9 ριμπάουντ, ενώ την ακολούθησαν σε απόδοση οι Χριστινάκη (15π., 7ρ.), Παυλοπούλου (13π.) και Νικολοπούλου (9π., 9ρ., 7ασ.).

Βουλγαρία-Ελλάδα 55-73

Τα δεκάλεπτα: 11-20, 33-37, 42-52, 55-73

ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ (Μιχαήλοφ): Ντιμίτροβα, Ιβάνοβα 13, Κονσταντίνοβα, Κόστοβα 6 (2), Ζλατάνοβα, Γκεοργκίεβα 12 (1), Χρίστοβα 7 (1), Ιβάνοβα 5 (1), Κότσεβα 6 (2), Στόιτσεβα 6 (2).

ΕΛΛΑΔΑ (Μασλαρινός): Χριστινάκη 15 (1), Νικολοπούλου 9, Παυλοπούλου 13 (1), Σπανού 14 (1), Σπυριδοπούλου 3, Φασούλα 16 (9 ριμπάουντ), Γέμελος, Σωτηρίου 3, Σταμολάμπρου.