Η σεζόν 2009-2010 βρήκε τον ΠΑΟΚ να πραγματοποιεί όχι απλά υψηλές πτήσεις αλλά να διεκδικεί με αξιώσεις το πρωτάθλημα, με τον μεγάλο του αντίπαλο στο δρόμο προς την κορυφή να είναι ο Παναθηναϊκός.

Λίγες στροφές πριν το φινάλε του μαραθωνίου, ο Δικέφαλος φιλοξενήθηκε στο “Κλεάνθης Βικελίδης” από τον συμπολίτη του Άρη και η νίκη ήταν μονόδρομος για αυτόν για να έμενε ζωντανός στη μάχη του τίτλου, όμως το φινάλε τον βρήκε να φεύγει με σκυμμένο το κεφάλι.

Και αυτό γιατί οι κίτρινοι επιβλήθηκαν 2-0, με το μεγάλο ντέρμπι της Θεσσαλονίκης να έχει ως απόλυτο πρωταγωνιστή τον Χαβιέ Κάμπορα, που νίκησε στο 22ο και στο 64ο λεπτό τον Χαλκιά σκοράροντας δύο από τα ομορφότερα γκολ που έχουν σημειωθεί σε αγώνες των δύο ομάδων.

Αξίζει να σημειωθεί πως το φινάλε της αναμέτρησης βρήκε τους ασπρόμαυρους να μένουν με 9 παίκτες λόγω της αποβολής των Σνάουτσνερ και Βιεϊρίνια μέσα σε δύο λεπτά.